Budżet rodzinny – jak planować wydatki

Budżet rodzinny to ciężki orzech do zgryzienia. Pamiętam jak sama jak w pierwszych miesiącach „bycia na swoim” zostawałam z zerem na koncie na 5 dni przed wypłatą. Dlaczego? Nieumiejętnie planowałam wydatki. Więc zaczęłam spisywać wszystkie wydane pieniądze. Z czasem zaczęłam dochodzić do wprawy i nawet udaje się nam coś odłożyć na czarną godzinę. Stworzyłam szablon który uzupełniam co miesiąc. Jest bardzo prosty i czytelny.

Szablon pomoże Ci szybko i sprawnie zaplanować wydatki. Dzięki temu nie będziesz miała nieprzyjemnych niespodzianek tuż przed wypłatą. Jest on dostępny w Excelu oraz w formie do wydruku.

Miesięczny budżet rodzinny.pdf

Miesięczny budżet rodzinny.xls

Podzielony jest na kilka sekcji. Pierwsza to PRZYCHODY – wpisujesz tu dochody oraz to ile zostało Ci na koniec poprzedniego miesiąca. Następnie uzupełniasz sekcję MIESIĘCZNE OPŁATY – RACHUNKI. Tu wpisuję takie elementy jak:

  • opłata za mieszkanie
  • gaz
  • woda
  • prąd
  • telefon
  • internet itp

Uzupełniam również daty aby pamiętać kiedy co powinno być opłacone.

Kolejna sekcja to INNE WYDATKI. Zawsze jakieś są :-). Tu planuje zakup np ciuchów dla dziecka lub wycieczkę szkolną, wizytę u fryzjera czy u dentysty jak również jedzenie i paliwo.  Teraz wystarczy dodać wszystkie wydatki razem i odjąć je od przychodu. Arkusz w Excelu oblicza to wszystko sam.  Arkusz ma 12 zakładek. Każda na dany miesiąc. Dzięki temu możesz zaplanować wydatki nawet na dwa miesiące do przodu. Jeśli masz stały dochód i stałe opłaty to możesz również zaplanować np urodziny swojego dziecka które są za dwa miesiące. Będziesz wiedziała, czy możesz pozwolić sobie np na kolejny krem :-). Arkusz w Excelu możesz dowolnie zmodyfikować na własne potrzeby a później go wydrukować.

Ja korzystam z tego szablonu już bardzo dawna. Moje dzieci już wiedzą co chcą dostać od Św. Mikołaja więc już mogę zaplanować zakup prezentu. Możesz również zaplanować zakup przyborów szkolnych na nowy rok i podstawowe opłaty na wrzesień (ubezpieczenie, rada rodziców, pierwsze zajęcia pozalekcyjne). Mając taką kontrolę wydatków nic Cię nie zaskoczy.

Mam nadzieję, że arkusz pomoże Ci w planowaniu budżetu rodzinnego. Zapanujesz nad niepotrzebnymi wydatkami. A co za tym idzie,  to będziesz mogła coraz więcej oszczędzić. Im większą kwotę będziesz widziała w polu POZOSTAJE tym mniej będziesz wydawać :).

Miesięczny budżet rodzinny.pdf

Miesięczny budżet rodzinny.xls

Powodzenia w planowaniu!

 

Może Ci się również spodoba