Meble w stylu shabby chic – jak postarzyć meble

Malowanie mebli wbrew pozorom nie jest takie trudne. Starej szafce czy komodzie możesz nadać niepowtarzalny wygląd i styl.  Marzyłam aby w salonie stała biała witryna z małymi szufladkami. Znalazłam taką na OLX. Kupiłam ją za 330zł. Kiedy ją zobaczyłam postanowiłam, że pomaluję ją w stylu shabby chic. Shabby chic to inaczej stary szyk. Meble są najczęściej bielone a następnie przecierane. Te przetarcia sprawiają, że meble wyglądają na zniszczone jak by odcisnął się na nich ząb czasu. Można również pomalować je w kolorze pastelowego różu czy mięty z ciemnymi przecierkami. Kolorystyka zależy od wystroju pomieszczenia. Mega się cieszyłam, że mogę rozpocząć już prace nad witryną.

Malowanie mebli w stylu shabby chic – potrzebne będzie:
 • papier ścierny o rónej grubości – 40, 80, 120, 180
 • pędzle i wałki do farb akrylowych
 • rozpuszczalnik
 • grunt do drewna
 • farba do drewna
 • lakier akrylowy mat
 • lakiero – bejca do drewna – opcjonalnie
 • uchwyty meblowe – opcjonalnie
Od czego zacząć?

Najpierw musimy rozłożyć mebel na czynniki pierwsze. Należy odkręcić drzwiczki, wyciągnąć półki oraz odkręcić uchwyty. Jeśli są drobne odpryski to je zostaw, ten styl to lubi. Natomiast jeśli są większe ubytki uzupełnij je szpachlą do drewna. Kolejny krok to zmatowienie powierzchni, które będą malowane. Postanowiłam, że deska nad witryną oraz pod szufladami będą bejcowane na kolor dąb rustykalny, a pozostałe części na biało z przecierką. Z elementów, które będą bejcowane musimy zedrzeć kolor do gołego drewna. Farbę zdzieramy papierem ściernym o gradacji 40, a następnie szlifujemy na gładko 180. Pozostałe elementy matujemy papierem ściernym 80 lub 100. Na części, które będą malowane farbą nakładamy grunt do drewna, który zmniejsza zużycie farby oraz chroni ją przed odpryskami.

Wybór farby

Ja wybrałam emalie olejno – flatową Śnieżki. Farba ta charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Przeznaczona jest do malowania mebli mocno użytkowych tj: krzesła, blaty, stoły, okna. Niestety bardzo śmierdzą i należy malować w miejscach z wentylacją.

Do malowania mebli w stylu shabby chic można również użyć farb akrylowych. Są trochę mniej odporne na uszkodzenia, ale w tym stylu to nie przeszkadza. Meble mają wyglądać na zniszczone. Tego rodzaju farby nie śmierdzą i mogą być wykorzystywane do malowania mebli w pokojach dziecięcych.

Bardzo popularnie są farby Annie Solan. Są to farby kredowe i dedykowane do tego rodzaju metamorfozy mebli oraz do renowacji. Mają bardzo bogatą paletę barw imitującą stare wypłowiałe kolory. Niestety nie należą do tanich, ok 145zł za 1L. Są bardzo pozytywne opinie na ich temat. Sama ich nie używałam.

Malowanie mebli w stylu schabby chic

Kiedy grunt już wyschnie możemy zabrać się do malowania. Możesz malować pędzlem lub wałkiem, to zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Malując wałkiem uzyskasz bardziej jednolitą powierzchnię krycia. Pamiętaj nie maluj zbyt dokładnie. Styl shabby chic nie wymaga tak idealnie pokrytych powierzchni. Nie nakładaj grubych warstw, żadna farba tego nie lubi. Wtedy się ciągnie i powstają nieestetyczne grudki i zacieki. Najlepiej malować wzdłuż słojów drewna. Jeśli Twój mebel jest jasny to przed nałożeniem białego koloru musisz pomalować ciemniejszą farbą, np szarą, miejsca które później będziesz przecierać. Ja wykorzystałam ciemny odcień mebla i mogłam zrezygnować z malowania farbą podkładową. Nałożyłam dwie warstwy białego koloru.

Shabby chic – przecierka, czyli postarzanie mebli

Przyszedł czas na przetarcie powierzchni. Nie staraj się, te przetarcia mają wyglądać na przypadkowe. Przecierałam całą powierzchnię mebla różnymi grubościami papieru ściernego. Tam gdzie prześwitywała ciemniejsza farba spod spodu, przetarłam mocniej. Najwygodniejsze są tzw gąbki ścierne. Ja użyłam gradacji 80 i 120. Ilość przetarć zależy od ciebie. Oczywiście ranty i krawędzie muszą być przetarte obowiązkowo.

Zabezpieczenie mebla

Polecam lakier akrylowy mat. Świetnie pasuje to tego stylu. Efekt jest niesamowity, nadaje charakter. Sprawia, że nałożona farba nabiera kredowego wyglądu. Lakier ten nie śmierdzi i można nakładać go wałkiem lub pędzlem.

Uchwyty

Dla uzyskania lepszego efektu wymieniłam uchwyty. Oryginalne uchwyty były drewniane. Kupiłam w Leroy Merlin metalowe czarne gałki.

Koszt malowania witryny:

 • papier ścierny – 6,00 zł
 • grunt do drewna – 28,95 zł
 • farba do drewna – 47,80 zł (2 puszki)
 • lakierobejca do drewna – 13,75 zł
 • lakier do drewna – 27,30 zł
 • uchwyty do mebli – 34,30 zł (4,90 zł 1 szt)
 • pędzle i wałki – 15,00 zł

Razem, koszt metamorfozy: 173,10 zł

 

Może Ci się również spodoba