Metamorfoza balkonu – miejsce relaksu

Metamorfoza balkonu przyniosła mi bardzo dużo przyjemności. Mieszkam w bloku i nie mam trasu. Marzyłam o tym aby stworzyć miejsce wypoczynku i wyciszenia, gdzie będę czytać książkę i pić mrożoną kawę. Metamorfoza zaczęła się już w zeszłym roku, kiedy musiałam odnowić ściany. Zdarłam starą farbę, położyłam gładź i pomalowałam farbą zewnętrzną. Wymieniliśmy również balustradę, ponieważ poprzednia była już dość zniszczona. Pomalowałam ją impregnatem do drewna. Niestety nie zabezpieczyłam niczym co by chroniło ją przed czynnikami zewnętrznymi. Farba zaczęła odchodzić a ptaszki które przylatywały zimą do karmnika też dożyły swoje 5 groszy.  W tym roku odnowiłam balustradę. Wszystkie drewniane elementy zmatowiłam szlifierką. Następnie pomalowałam bejcą i zabezpieczyłam lazurą zewnętrzną. Ten specyfik tworzy zewnętrzną warstwę, która chroni drewno przez promieniami słonecznymi oraz wilgocią a także przed pazurkami ptaszków :-). Dzięki takiej powłoce nawet lepiej się czyści balustradę np z kurzu. metamorfoza balkonu malowanie

Tak powstała baza i rozpoczęłam dekorowanie balkonu. Kupiłam drewnianą skrzynię w IKEI, która służy jako siedzisko oraz pojemnik na przechowywanie poduszek. Do kompletu był też panel drewniany, ale wydawał mi się za drogi, więc kupiłam tańszą wersję w Leroy Merlin  i pomalowałam bejcą. IKEA ma w swojej ofercie bejce do mebli ogrodowych, wiec pomalowałam na ten sam kolor co skrzynia. Balkon będzie wyglądał przytulnie jeśli dodasz poduszki. Ja miałam swoje już wcześniej w salonie i ciągle mi przeszkadzały, ponieważ nie pasowały mi już do tego wnętrza. Przeniosłam je na balkon i świetnie się tam prezentują. Przy dekorowaniu pomieszczeń nie musisz kupować nowych rzeczy staraj się wykorzystać te, które już masz. Ja ciągle przestawiam swoje dekoracje i znajduje dla nich nowe miejsce. Tak powstał kącik do czytania.

Czym byłby balkon bez roślin? Lubie kiedy jest ich dużo. Zaopatrzyłam się w różnego rodzaju doniczki i posadziłam w nich rośliny. Lawenda, wrzosy, bratki… Rodzaje doniczek dobieraj do ilości miejsca jakie masz na balkonie. Nie sztuka kupić duże doniczki jeśli będą zajmowały cały balkon.  Przyjemnie będzie jeśli na balkonie pojawią się dodatki  z ratanu, świeczniki i lampiony. Wykonanie takich dodatków pokazałam już we wcześniejszych postach. Dokupiłam również stolik, który przemalowałam w/w bejcą z IKEI. Zależało mi na tym aby wszystkie meble były w tym samym kolorze.metamorfoza balkonu - dodatki

Na balkonie musiał się znaleźć również leżak do opalania :). Łącze przyjemne z pożytecznym. Obok niego stanął maleńki składany stołek ogrodowy, który służy jako stolik. Jeśli masz mały balkon, tak jak ja to najlepiej kupić meble składane. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce.  Znajdziesz je w sieciówkach, ale najlepiej kupować je poza sezonem, są wtedy tańsze!  

Mój balkon musi być również wielofunkcyjny. Nie tylko jest to strefa relaksu ale także służy jako miejsce do suszenia prania. Nad skrzynią  zamontowana jest opuszczana suszarka sufitowa oraz na wysokości balustrady rozciągana suszarka. Dzięki składanym meblom ogrodowym mogę je złożyć i postawić jeszcze dużą suszarkę na pranie.

suszarka

Tak właśnie powstał balkon, na którym chcę spędzać każdą chwilę.  Mogę w ciszy poczytać książkę, zrelaksować się, skorzystać z promieni słonecznych a przede wszystkim spędzić czas z bliskimi. Balkon mam na parterze i co roku obrasta w winogron. Od początku lata mam dodatkową ochronę przed sąsiadami. Wieczorem romantycznego charakteru nadają świece i lampiony. Urządzając balkon pamiętaj, że to ty będziesz spędzać tam czas. Ma zachęcać Ciebie do wyjścia. Nie może służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania niepotrzebnych rupieci. Jeśli nie masz domu a marzysz o tarasie to moja metamorfoza balkonu będzie dla Ciebie małą inspiracją.

balkon wieczorem

Może Ci się również spodoba