Organizacja szafy – moje pomysły na porządek

organizacja szafyOrganizacja szafy lub garderoby będzie dużo przyjemniejsza jeśli zastosujesz klika prostych metod. Generalne porządki robię dwa razy w roku w okresie wiosna-lato i jesień-zima. Po każdym sezonie odkładam rzeczy w których nie chodziłam. Niestety nie mam ogromnej szafy marzeń i muszę w niej zmieścić prawie wszystko. Poniżej przedstawiam kilka zasad, które pomogą ci w organizacji szafy.

1. Przegląd ubrań

Organizację szafy zacznij od segregacji ubrań. Tak wiem, jest to bardzo ciężkie. Potrafię przekładać ubrania w nieskończoność i zastanawiać się czy jeszcze je założę. Przyjęłam zasadę, że jeśli nie chodzę w danej rzeczy przez dwa sezony to już jej nigdy nie założę. Zastanów się, które rzeczy są potrzebne, a które możesz oddać np. potrzebującym.

2. Organizacja szafy – strefyszafa strefy

Podziel szafę na strefy. Zastanów się gdzie i jakie ubrania będziesz trzymać. Z rzeczy których korzystasz najczęściej ułóż na wygodnej dla siebie wysokości, gdzie będziesz miała do nich szybki dostęp.

W swojej szafie mam klika stref.

  • rzeczy sezonowe – półka na samej górze szafy tam składam rzeczy, które aktualnie nie są potrzebne w danym sezonie
  • strefa wieszaków – koszule, żakiety, spódnice
  • rzeczy w pudełkach – topy, podkoszulki i inne
  • rzeczy układane w stosach
  • półka na pościel
  • dodatkowa półka na rzeczy specjalne
3.  Organizacja szafy – pudełka

Świetnie się nadają do przechowywania. Bardzo ułatwiają mi organizacje w szafie. Najlepsze są pojemniki z materiału które przepuszczają powietrze. Możesz je kupić w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz, swoje kupiłam w IKEI. Zmierz dokładnie szafę i przemyśl co będziesz tam trzymała. Jeśli chcesz aby rzeczy były w pojemnikach to musi być do nich szybki dostęp. W mojej szafie znalazło się również miejsce na obrusy, które trzymam w pojemniku i inne dodatkowe rzeczy. Pamiętaj abyś dobrała pojemniki odpowiedniej wielkości i maksymalnie dwa rodzaje. Łatwiej będzie ustawić na półce pojemniki jednego wymiaru niż każdy inny.

pudełka ikea

4. Dobierz odpowiednie wieszaki do danego rodzaju ubrań.

Żakiety, garnitury powinny wisieć na nieco szerszych profilowanych ramiączkach. Natomiast koszule, bluzeczki mogą wisieć na cieńszych. Rodzaj materiału z jakiego jest wykonany wieszak zależy od ciebie. Pamiętaj jednak aby się nie uginały kiedy powiesisz na nich ciuchy. W koszuli czy marynarce zapinaj guziki aby ubrania się nie gniotły.  Spódnice powinny wisieć na wieszakach z klipsem. Wieszaki nie powinny wisieć dość gęsto. Musi być filtracja powietrza, ciuchy nie będą się „dusić” i nabierać specyficznego zapachu stęchlizny. Jeśli masz mało miejsca to wypróbuj mój sposób na wieszanie. Wykorzystaj zawleczki od puszek i zawieś wieszak jeden na drugim.

szafa wieszaki

5. Wydziel strefę rzeczy do składania

Jeśli masz taką możliwość spodnie zawieś na specjalnych wieszakach. Ja trzymam je poskładane w stosie. Tak samo przechowuję swetry. Uważaj, bo jeśli ułożysz ich zbyt dużo to stracą na swojej objętości. Koszulki składałam już na klika sposobów. Zwijałam w ruloniki, składałam na pionowo, ale jednak najlepiej jest składać je tradycyjnie. W ten sposób koszulki nie są pogniecione. Ubrania te najpotrzebniejsze ułóż z przodu, te które używasz rzadziej z tyłu.

szafa

 6. Wykorzystaj boczne ściany szafy lub drzwi

Ja mam drzwi przesuwne, ale jeśli ty posiadasz otwierane drzwi to wykorzystaj ich przestrzeń. Powieś paski lub chusty na samoprzylepnych wieszakach. Tak samo zrobiłam z rurą od odkurzacza, który powiesiłam na specjalnym wieszaku na bocznej ścianie szafy.

ikea

 źródło: www.ikea.pl

7. Osobna półka na pościel i dodatkowe rzeczy

Tak jak pisałam wcześniej, w mojej szafie muszę zmieścić prawie wszystko. Bardzo ważne aby pościel nie była na tej samej półce co ubrania codzienne. Dzięki temu pościel będzie dłużej świeża. Składaj pościel kompletami tzn prześcieradło + poszewki. Ułóż ją na stosie tak aby miała przewiew powietrza. Ponadto w szafie swoje miejsce znalazły koce i odkurzacz.

8. Wyprasuj zaraz po wysuszeniu

Przyjęłam zasadę, że po wysuszeniu prasuję wszystkie ubrania. Ciuchy w szafie nie powinny być ściśnięte. W ten sposób nie będą się odkształcać ani niszczyć. Będziesz mogła wyciągnąć je od razu do ubrania bez konieczności ponownego prasowania.

 

Organizacja szafy nie będzie tak męcząca jeśli skorzystasz z powyższych punktów. Od czasu do czasu wyciągnij wszystkie rzeczy z szafy. Wyczyść ją wilgotną szmatką i przewietrz. Dodatkowo zastosuj delikatny zapach w formie suszu powieszony w woreczku. Do tak zorganizowanej szafy aż chce się zaglądać.

 

Może Ci się również spodoba