Pokój dla dwójki dzieci – pomysły, inspiracje

Pokój dla dwójki dzieci to bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli mamy mały pokój. Musimy tu wykorzystać jak najwięcej przestrzeni do przechowywania, zabawy, nauki oraz odpoczynku. Nie możemy również zagracać tak małej przestrzeni, wówczas dzieci nie będą chciały tam przebywać,  a co za tym idzie będą okupować „naszą” przestrzeń :). Mój młodszy syn idzie do pierwszej klasy, więc  jest to dobry moment na odświeżenie pokoju.

Przed remontem przeprowadziliśmy rodzinną naradę, ponieważ czasami chłopcy wspominali o tym, że chcieliby mieć osobne pokoje. Ostatecznie  chcą być razem. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie. Dzięki temu uczą się więzi braterskiej, kompromisu i walki o swoje terytorium :). Czasami się kłócą a czasami się bawią i nie pozwalają nam wejść do pokoju. Takie sytuacje są wszędzie. Nie rozdzielajmy rodzeństwa zbyt szybko. Warto przeprowadzić rozmowę z maluchami i pokazać im pozytywne strony mieszkania razem.  Do póki sobie nie przeszkadzają i metraż pozwala na to, aby każdy z nich chociaż na chwilę zamknął się w swoim świecie to mogą być razem.

Pokój dla dwójki dzieci – rozkład mebli

Ustawienie mebli, ich wielkość oraz rozkład wymyśliłam już wcześniej, kiedy to starszy syn szedł do pierwszej klasy. Nie jest to łatwe kiedy ma się do dyspozycji jakieś 9,24 m2. Musiałam dokładnie wiedzieć gdzie co będzie stało, ponieważ wszystkie meble były robione na wymiar. Na początek wydzielamy strefy: odpoczynku, nauki, przechowywania i zabawy.

 
Łóżko do pokoju dziecka

Od tego mebla wszystko się zaczęło. Do pokoju chłopców zakupiłam łóżko piętrowe. Jest to świetne rozwiązanie przy tak małym metrażu. Poza tym kto nie chciałby spać na górze :). U mnie chłopcy co jakiś czas się zamieniają. Nasze łóżko piętrowe zakupiłam na Allegro. Wybraliśmy rozmiar 80/180. Przy ich dotychczasowym wzroście są to wystarczające rozmiary. Do tego kupiłam materace piankowe. Tu trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pianki i twardość. Dla maluchów polecane są materace piankowe o twardości H1. Dla moich chłopców w tym roku zakupiłam nowe materace o twardości H2. Poprzednie z samej pianki pod wpływem ich wagi oraz szaleństw bardzo się ugniotły. Postawiłam na materac z pianki i sprężyn. Przy kupnie materaca zwróć uwagę czy posiada pokrowiec, który można zdjąć i przeprać.

Jeśli masz większy metraż to kup dwa osobne łóżka lub fotele rozkładane. Pamiętaj za min kupisz taki fotel rozłóż go w sklepie i się połóż. Niestety niektóre z nich są bardzo niewygodne i wpijają się w plecy. A dla dziecka jest to bardzo ważne aby wygodnie i zdrowo spało.

Biurka

Na rynku jest dużo rodzai biurek. Pamiętaj aby biurko było dostosowane do wzrostu dziecka. W naszym pokoju nie mogliśmy sobie pozwolić na standardową szerokość biurek. Jedne za duże, drugie za małe, więc wykonaliśmy je na zamówienie. Biurko powinno mieć również miejsce do przechowywania drobnych przyborów biurowych. Może to być szuflada pod blatem lub tzw konsole pod biurkiem.  Gdzie powinno stać takie biurko? Najlepiej jeśli będą stały pod oknem. Dzieci będą miały dostęp do naturalnego światła i wzrok nie będzie się męczył. Pociechy nie mogą siedzieć tyłem do drzwi, ponieważ będą miały poczucie, że ktoś ich ciągle obserwuje i nie będą mogły się skupić na nauce. W naszym przypadku biurka stoją lewym bokiem do okna. Też jest to dobre rozwiązanie dla maluchów, które są praworęczne. Jest dostęp do naturalnego świata z prawej strony i nie siedzą tyłem do drzwi.

Jeśli twoje dzieci nie mogą się skupić na nauce, to przestrzeń gdzie się uczą musi czysta. To znaczy, aby nie stawiać bibelotów w zakresie wzorku dziecka, które odciągały by go od nauki. Jeśli pociecha będzie tworzyła jakieś prace artystyczne do dobrze aby wszystkie przybory były pod ręką.  Do biurek kupiłam w IKEI plastikowe przegródki, które ułatwiają organizację w dużej szufladzie. Zmieszczą się tam farby, kredki, kleje, flamastry jak również skarby, których nie wolno wyrzucać :). Nad biurkiem zawisły kolejne gadżety z IKEI. Szafki i rylingi z pojemnikami, w których jest masa „potrzebnych” rzeczy.

Meble do przechowywania

Dwójka dzieci potrzebuje mnóstwo miejsca do przechowywania zarówno ubrań, książek jaki i zabawek. Wszystkie meble są wykonane na zamówienie. W sieciówkach nie mogłam dobrać odpowiedniej szafy na ubrania, która musiała się zmieścić we wnęce jaka powstała między łóżkiem a oknem. Wykorzystałam całą szerokość i głębokość wnęki, dzięki temu powstała bardzo pojemna szafa. Są w niej same póki i szuflady. Nie ma w niej drążka na wieszaki. Na dzień dzisiejszy nie jest on potrzebny.  W późniejszym czasie nie ma problemu aby dorobić taki drążek. Szafa nie jest zabudowana do samego dołu. Jest to świetne miejsce na przechowywanie zabawek w pudełkach.

Kolejna szafka na książki i zeszyty. Jest tu również miejsce na gry planszowe i klocki. Szafka jest głęboka i świetnie się sprawdza przy przechowywaniu dużych bloków A3. W przeszłości tez miała wnękę na pudełka. Kiedy klocki LEGO DUPLO powędrowały do młodszego kuzyna, stolarz obciął nogi i powstała zgrabna komoda.

Kolejnym miejscem na przechowywanie zbudowanych już pojazdów i potworów z kloców jest regał za drzwiami. Było tam miejsce na głębokość ok 20cm. Szkoda byłoby go nie wykorzystać. Regał aby był stabilny jest przymocowany do ściany. Dodatkową zaletą jest to, że ma ruchome półki. Znalazło się tam miejsce dla pluszaków, kloców Lego, książek i innych zabawek. Porządek na takim regale zapewniają plastikowe pojemniki, w których znajdują się zbudowane już pojazdy. Dzięki temu się nie kurzą.

Uważam, że taka ilość mebli w tym pokoju jest wystarczająca.

Pokój dla dwójki dzieci – kolory

W pokoju dziecięcym uważam, że warto postawić na stonowane kolory w jednym maks 2 odcieniach. Tzw oczojebne kolory w pokoju malucha się nie sprawdzą. Dlaczego? Zabawki, pudełka oraz pluszaki są kolorowe i to one sprawią, że pokój nabierze kolorów. Jeśli dołożymy do tego kolorową kapę i poduszki będzie bardzo miło i przytulnie. Ze względów praktycznych nad biurkiem i pod oknami, przykleiłam tapetę.  Są to miejsca, które najbardziej się brudzą. Farba po setnym myciu straciła kolor. Wybrałam tapetę, która nie jest już dziecięca ale chłopięca. Do złudzenia przypomina surowy beton. Na dodatek jest zmywalna i kupiłam ją w Leroy Merlin.

Meble na wymiar pomalowałam na biało tak aby pasowały do wystroju. O malowaniu mebli napiszę w kolejnym poście.

Jeśli masz możliwość aby zrobić w pokoju odbicie lustrzane w ustawieniu mebli to świetnie tu się sprawdzi podział pokoju dwoma kolorami.

Źródło: www.pringest.com

Dodatki do pokoju dziecka

Hmm.. nie zaszaleję tutaj. Moi chłopcy to fani kloców lego i przecież nie kupię im białego świecznika na okno z napisem „HOME SWEET HOME”. Na oknie stoją jedynie storczyki i świecznik, które kupiłam w PEPCO na przecenie za 3,99 i przemalowałam aby pasował do kolorystyki. Kupiłam w IKEI ramki w białym kolorze  i powiesiłam na rzepach firmy 3M.  Dzięki temu plakaty nie będą się niszczyły i można je wymieniać co jakiś czas bez niszczenia ściany.  Wygląda to bardzo schludnie w porównaniu do klejenia plakatów na taśmę.

Dodatkami mogą być również kolorowe pojemniki i poduszki na łóżku dziecka. Pamiętamy aby jednak nie wprowadzać zbyt dużo kolorystyki. Taka ilość kolorów może rozpraszać. Jeśli dodatki, to w podobnej kolorystyce.

Tak przedstawia się pokój dla dwójki chłopców. Każdy z nich ma miejsce na relaks, naukę i zabawę.

Może Ci się również spodoba